כיפה שחורהכיפה שחורה


אשדוד: תיפסק אכיפת השבת בעסקים

ראש העיר יחיאל לסרי החליט להפסיק את מתן הדו"חות לעסקים בשבת. "אין כפייה דתית באשדוד"

חיים לב , כ' באדר תשע"ח

הפגנות נגד מדיניות אכיפת שמירת השבת של ראש העיר אשדוד
הפגנות נגד מדיניות אכיפת שמירת השבת של ראש העיר אשדוד
צילום: פלאש 90

ישיבת מועצה סוערת התקיימה הערב (רביעי) בעיר אשדוד במהלכה הבהיר ראש העיר יחיאל לסרי כי בכוונתו להמשיך לשמר את הסטטוס קוו בעיר.

לדברי ראש העיר, מעתה עיקר האכיפה תתמקד בבתי עסק בתוככי העיר, ולא במרכז ביג שהיווה מוקד עלייה לרגל לפוליטיקאים המתנגדים לסגירת עסקים בשבת.

בהמשך תקף לסרי בחריפות את חברי האופוזיציה שהאשימו אותו בכפיה דתית. "אין כפיה דתית באשדוד, אתם יכולים לחייך ולגחך אבל זאת המציאות אתם חייבים להתמודד אותה למרות האידיאולוגיה השונה שלכם", אמר.

לסרי הוסיף כי בית המשפט התערב לאחר שבתי עסק באיזור בתי כנסת פתחו שעריהם בשבתות. "המצב שנוצר הוא בלתי נסבל, אנו לא יכולים לעשות כלום בגלל פסיקת בית משפט מול סופר שפותח בשבת ליד בית כנסת ותושבים דתיים שגרים בסמיכות. זו האחריות שלי לתקן את זה. מי שלא מבין את זה לא יכול להנהיג את העיר הזאת הוא לא מבין שעיר כזאת חייבת להתקיים על הכבוד ההדדי. ההתנהגות הזאת היא פייק ניוז אחד גדול", אמר.

בדבריו האשים את מתנגדיו בניסיון לקושש מנדטים. "העיר לא הייתה ולא תהיה מבוצרת, לא נאפשר לאף אחד לא מבית ולא מחוץ להוביל אותנו למלחמת אחים. לכן, היום כל מי שעיניו בראשו רואה לנגד עיניו את טובת העיר ותושביה ולא את טובתו האישית".

החלטתו של לסרי התקבלה בסמיכות לאירוע שקיים ארגון 'חותם' יחד עם רבה של אשדוד בקריאה לחיזוק השמירה על השבת בעיר.

מ'חותם' נמסר לערוץ 7, "אנו מצרים על כך שקומץ רדיקלי מכניס לסחרור עיר שלמה, ואילו ראש העיר בוחר להיכנע בפניהם. חבל שקבוצות שוליים בחברה הישראלית עסוקים בשיח של פילוג ושנאה במקום לעסוק במאחד ובמשותף. השבת שייכת לכולנו, דתיים וחילוניים, ספרדים ואשכנזים וכולם אוהבים את השבת ופגיעה בשבת מהווה פגיעה בכלל הציבור"

עוד הוסיפו בחותם כי "לא יתכן שהשלטון המקומי באשדוד או בכל מקום אחר ייתן יד לפגיעה בשבת במרחב הציבורי, שהיא מהווה את הזהות היהודית שלנו כעם היהודי. אנו נמשיך לפעול למען שמירה על השבת של כולנו עד אשר הקומץ יחדל מלפגוע ברוב עם ישראל המייחל לשבת של משפחה ותפילה".