כיפה שחורהכיפה שחורה


"הרפורמים נעלמים לטובת האורתודוכסים"

משלחת של 40 אנשי עסקים ומובילי דעת קהל אורתודוכסים מארצות הברית נפגשה בימים האחרונים עם צמרת ההנהגה בישראל.

חיים לב , י"ג באדר תשע"ח

ארכיון
ארכיון
צילום: Hadas Parush/Flash90

משלחת של 40 אנשי עסקים ומובילי דעת קהל אורתודוכסים מארצות הברית נפגשה בימים האחרונים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן ריבלין, וצמרת ההנהגה בישראל.

במהלך הפגישות הציגה המשלחת את מגמת הגידול באוכלוסיה האורתודוכסית לעומת הירידה באוכלוסיה הרפורמית.

"מתווה הכותל הרפורמי אמנם בוטל בלחץ המפלגות החרדיות אבל בקרב היהדות האורתודוכסית, החליטו לשלב ידיים ולהפעיל לחץ על ממשלת ישראל בנסיון למנוע את השפעת הקהילה הרפורמית בארצות הברית על תהליך קבלת ההחלטות בנושא", מסבירים מארגני המשלחת.

בפגישה שנערכה עם השר הממונה על הנושא, צחי הנגבי, סיפרו חברי המשלחת כי הציבור האורתודוכסי מכניס לקופת ישראל כ־500 מיליון דולר בשנה.

התחשיב שהציגו חברי המשלחת כולל ביקורים בישראל, חופשות ועידוד לימודים של אלפי תלמידים ותלמידות שמגיעים מדי שנה ללמוד בישראל.

אחד מראשי המשלחת ד"ר ארווין לייבוביץ סיפר להנגבי כי העלות של כל תלמיד שנשלח ללימודים בישראל במסגרת תפיסת העולם האורתודוכסית מגיעה לאלפי דולרים בחודש.

לאחר הפגישה המשיכו חברי המשלחת לפגישות עם יו"ר הקואליציה דודי אמסלם, שר האוצר משה כחלון, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החינוך נפתלי בנט, שרת המשפטים שקד ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

בשיחה עם נתניהו אמר ראש המשלחת איש העסקים ויו"ר חבר הנאמנים של אגודת ישראל בארצות הברית הרב שלמה ורדיגר כי הציבור הרפורמי הולך ונעלם לעומת הציבור האורתודוכסי שהולך וגדל: "אם כיום יש 40,000 אורתודוכסים בגילאי ה־60 , כיום יש לנו מספר כפול פי שלושה מזה של 120,000 בגילאי ה־ 30 ו־ 230,000 ילדים בגילאי 0-9 - פי חמישה מגילאי 60", אמרו.

חברי המשלחת אף סיפרו לראש הממשלה כי הממשל החדש בבית הלבן אוהד את היהדות האורתודוכסית בניגוד לממשל הקודם.

ורדיגר סיפר לנתניהו כי הוא סעד לאחרונה בשבת עם יועץ הנשיא ג'ארד קושנר ומשפחתו וחשף כי בין היהדות האורתודוקסית לממשל מתקיים קשר רציף וארוך. "הם מאוד מעריכים אותך ורואים בך מנהיג גדול", סיפר ורדיגר, "ואני יכול להגיד לך שהיום יש לישראל וליהדות האורתודוכסית חברים טובים בבית הלבן".

במהלך הפגישות הבטיח שר האוצר משה כחלון כי בפעם הבאה שהנושא יידון הוא ידאג שגם קולם יישמע והם יופיעו בשולחן העגול שיעסוק במתווה הכותל החדש.