כיפה שחורהכיפה שחורה


חוק הגיוס מעורר מחלוקת

נעשים מאמצים להעלות את שני החוקים כבר ביום רביעי הקרוב בכפוף לאישור וועדת השרים לענייני חקיקה וועדת הכנסת.

מיכל לוי , י"א באדר תשע"ח

השר אריה דרעי
השר אריה דרעי
צילום: הלל מאיר/TPS

יהדות התורה וש"ס הניחו היום את חוק הגיוס המשלב את חוק היסוד לעיגון ערך לומדי התורה.

החוק העיקרי הינו חוק גיוס ברוח החוק שחוקק לפני כשנתיים ובוטל בהוראת בית המשפט העליון.

להצעת החוק מוצמד חוק נוסף שבא לעגן את החשיבות הרבה והערך העליון שרואה המדינה בלימוד תורה, את רצונה לעודד לימוד תורה כשהיא מבהירה שיש להתייחס ללומדי תורה כאלה המשרתים את העם היהודי ואת מדינת ישראל.

הצעת החוק האמורה נועדה להציג את הסדרת מעמד בני הישיבה תוך קביעה עקרונית בדבר שיווי המשקל הראוי אותו יש לייחס ללימוד התורה – אל מול הערותיו של בג"ץ שפסל את החוק שחוקק לפני שנתיים בטענה ל'היעדר שוויון'.

חודשים אחדים לאחר כינון הקואליציה הנוכחית, חוקק חוק הגיוס המתוקן. בשל עתירות שהוגשו נגד החוק, הורה בית המשפט העליון על ביטולו של החוק תוך הנחיה לחוקק חוק חדש עד ספטמבר הקרוב.

בשל לוח הזמנים הצפוף, החלה יהדות התורה לקדם את החקיקה המחודשת תוך הצבת עוגנים לחוק אל מול עתירות עתידיות אפשריות שיוגשו לבג"ץ נגדו.

בימים אלה נעשים מאמצים להעלות את שני החוקים כבר ביום רביעי הקרוב בכפוף לאישור וועדת השרים לענייני חקיקה וועדת הכנסת שתעניק פטור מחובת הנחה.

מנגד, ב'ישראל ביתנו' הבהירו כי יצביעו נגד הצעת החוק. יו״ר סיעת 'ישראל ביתנו' בכנסת, ח״כ רוברט אילטוב, פנה בשם סיעת 'ישראל ביתנו' במכתב ליו״ר הקואליציה ח״כ דוד אמסלם, בדרישה שלא להעלות ביום רביעי, להצבעה את חוק הגיוס.

במכתב מבהיר ח״כ אילטוב שבמידה והחוק יעלה להצבעה, סיעת 'ישראל ביתנו', כולל השרה סופה לנדבר, תצביע כולה נגד החוק. "בישיבת ראשי הקואליציה השבוע, נושא גיוס החרדים כלל לא עלה לדיון ולכן העלאת החוק הינה בגדר מחטף שאנו לא יכולים לקבלו", כתב.

קודם לכן, בישיבת סיעת ש"ס בכנסת, התייחס השר דרעי לחוק הגיוס ולאיום של ליברמן ואמר כי "ראש הממשלה הנחה את כולם לעשות הכול כדי לתקן את 'חוק הגיוס' במהירות האפשרית. לצערנו, הבהיר השר דרעי, התברר שהמלאכה לא קלה מצד פתרון משפטי, כדי שלא נבוא למצב שעוד הפעם בית המשפט יבטל, ולקח זמן עד שהצלחנו למצוא פתרון משפטי.

"אנחנו יודעים שהזמן קצר ולכן אנחנו מבקשים לקיים וליישם את ההסכם הקואליציוני וביום רביעי להביא את זה לקריאה טרומית כיון שזו הצעת חוק פרטית".

דרעי הוסיף ואמר, כי "אני משוכנע, למרות שאני שומע קולות כאלה ואחרים, אני משוכנע כשילמדו את ההצעה יבינו שלא שינינו כאן שום דבר. כל מרכיבי הקואליציה מחויבים ל'חוק הגיוס', שהיה עד פסילת ביהמ"ש. הרי אם ביהמ"ש לא היה פוסל את החוק, אז לא היתה שום בעיה. גם סיעת ישראל ביתנו וגם אחרים נכנסו על דעת החוק הקיים. מה שאנחנו הגשנו זה החוק הקיים פחות או יותר, ככתבו וכלשונו, אלא שביהמ"ש אמר שהחוק לא מספיק שוויוני - זאת הסיבה האמיתית, כדי לעשות את החוק שוויוני, אמרנו מה שבן גוריון אמר לפני 70 שנה שמדינת ישראל מכירה בלימוד התורה כערך ולכן השוויוניות, בחורי ישיבות לומדים תורה וחלקם משרתים ולכן זה נותן מידה של שוויוניות".

לסיום אמר דרעי, כי "אני מקווה שמרכיבי הקואליציה יבינו, וכפי שהיינו עד היום שותפים הכי נאמנים והכי יציבים בקואליציה, כך בעזרת השם נמשיך, ולא תהיה שום סיבה שניכנס לעימותים בנושא הזה".