כיפה שחורהכיפה שחורה


עתירה לביהמ"ש הפולני נגד חוק השואה

"הצעת החוק לא רק מייצגת את הרביזיוניזם ההיסטורי הגרוע ביותר אלא מהווה התקפה ישירה על חופש הדיבור וחופש הדעה", אמר הרב מרגולין

יוני קמפינסקי , כ"ב בשבט תשע"ח

הרב מנחם מרגולין
הרב מנחם מרגולין
צילום: יוני קמפינסקי

מנכ"ל 'מרכז רבני אירופה' ו'איגוד הארגונים היהודיים באירופה הרב מנחם מרגולין, הודיע אתמול כי יעתור לבית המשפט הפולני לחוקה נגד 'חוק השואה' שעבר בפרלמנט ובסנאט הפולני בשבוע שעבר. זאת בהתאם לבקשות שקיבל מעשרות רבנים מאירופה.

הרב מרגולין, שעתירה שהגיש בעבר לבית המשפט הפולני לחוקה הניבה את ביטול החקיקה של הסיים הפולני שאסרה על שחיטה כשרה במדינה, ציין כי "לצערנו הרב, נשיא פולין בחר להתעלם מהשגות וחששות יהודי אירופה והקהילה הבינלאומית, והחליט לחתום על החוק החדש וההזוי הזה. אנו פנינו לנשיא דודה, בבקשה לדחות את החלטתו שנוגע לחוק עד לקיום פגישה עם מנהיגים יהודיים אך לדאבוננו בקשתנו נדחתה. לפיכך החלטנו לעתור לבית המשפט לחוקה כפי שעשינו בהצלחה בעבר במאבקנו לביטול האיסור על שחיטה כשרה במדינה".

הרב מרגולין הוסיף וציין כי "פניתי גם לראשי כל מוסדות האיחוד האירופי על מנת שינזפו בממשלת פולין. לא ניתן להעלות על הדעת שמדינה חברה באיחוד האירופי תהיה רשאית לטשטש את ההיסטוריה על ידי שימוש בחקיקה דרקונית שתאפשר לכלוא אנשים על כך שיש להם השקפה חלופית לממשלת פולין לגבי מה שקרה בימים האפלים ביותר באירופה.

"הצעת החוק, כפי שהיא מנוסחת כיום, לא רק מייצגת את הרביזיוניזם ההיסטורי הגרוע ביותר, ומהווה עלבון לזכר הנרצחים בשואה אלא מהווה התקפה ישירה על חופש הדיבור וחופש הדעה", אמר הרב מרגולין והביע תקוה כי בית המשפט לחוקה בוורשה, יעשה גם הפעם צדק.