כיפה שחורהכיפה שחורה


המסר של הנשיא לחיילי "נצח יהודה"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין שוחח עם חיילי ורבני "נצח יהודה". "אסור למנוע לימוד תורה ממי שזו משימתו", אמר.

עוזי ברוך , כ"א בשבט תשע"ח

הנשיא עם "נצח יהודה"
הנשיא עם "נצח יהודה"
צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר היום (שלישי) בבסיס ההובלה של צה"ל. הבסיס משמש כמרכז לוגיסטי להובלת גייסות ואפסניה עבור כלל יחידות צה"ל בשגרה ובחירום.

במהלך הסיור קיבל הנשיא סקירות ונפגש עם חיילי פלוגה חרדית המשרתת במרכז. את הסיור ליוו ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה אלוף אהרון חליוה ומפקד מרכז הובלה אל"מ רן קינן. במרכז ההובלה משרתים כ-700 חיילים מטופלי תנאי שירות בהם חיילים יוצאי חוות השומר, חיילים בודדים ועולים.

בהמשך, הנשיא נפגש עם קבוצה ממשרתי המרכז בסדיר ובמילואים, חלקם מתנדבים במילואים, שסיפרו על עצמם ועל תפקידם, על חשיבות התפקיד בשגרה ובחירום ועל הפסיפס האנושי שמרכיב את המרכז.

בפגישתו עם החיילים אמר הנשיא, "יצרנו מצב שבו המרחק כל כך גדול עד שלמעשה אנחנו לא מכירים אחד את השני, לא בלימודים ולא בצבא, ואנחנו באמת מתגעגעים לצבא העם, הצבא של העם בישראל, שזה כולנו. וכאן בבסיס הזה אני רואה לפניי את צבא העם ומתמלא ליבנו בגאווה. אני שמח מאוד שהגעתי לכאן משום שאתם דוגמא לצה״ל כולו. אני חושב שאנחנו צריכים להבין יותר ויותר שהאחריות והערבות ההדדית היא לא רק בין יהודים במדינת ישראל, אלא בין כל אזרחי מדינת ישראל. אנחנו רואים כאן ביחידה הזאת לא רק את היכולת של צה"ל להיות מוכן בכל רגע אלא גם את הרצון להתנדב והרצון לשרת והרצון הבלתי מתפשר לתרום למדינה.״

במסגרת ביקורו בגדוד נפגש הנשיא גם עם החיילים החרדים מפלוגת "אבירי השחר" ועם רבני עמותת "נצח יהודה" שמלווים את החיילים החרדים במהלך שירותם הצבאי.

בשיחתו עם חיילי הפלוגה החרדית אמר הנשיא, "אני רואה ביכולת של כל אדם לקיים את אורח חייו על פי מצפונו וגם לשרת בצה״ל משימה של כולנו. זוהי משימה ראשונה במעלה. אני יודע ומבין שיש אנשים שלומדים ובאמת נהרגים באוהלה של תורה ואסור לבוא ולמנוע מהם אפילו דקה אחת של לימוד מפני שהם אותם אנשים שיכולים לעשות זאת, שיכולים להתעלות לרמות כאלה.

יחד עם זה, כולנו מבינים שצריך להיות שותפים ליכולת שלנו להתגונן כי עדיין יש רבים משכנינו שלא רואים את קיומנו כאן כדבר מובן מאליו. עוד יותר מזה, הם חושבים שהם יכולים לגרש אותנו מכאן. והיכולת שלנו גם לקיים את הכלכלה, את החברה, וגם את היכולת לגדל תלמידי חכמים משותפת לכולנו ואנחנו צריכים להיות מעורבים ועסוקים אלה באלה.

אני שמח ביותר על היכולת של צה"ל, גם כמובן לקיים את בטחונה של מדינת ישראל וגם לעזור לכל אלה מבנינו אשר כאשר הם מתגייסים לצה"ל הם זקוקים גם למעטפת של סיוע. אנחנו יכולים במדינתנו לקיים את צבא העם תוך כיבוד הרצון והחובה לאפשר לכל בן אדם ובן אדם גם לחיות לפי אמונתו. אני שמח שיש לכם מוטיבציה ויכולת לשרת מבלי שתצטרכו חלילה לוותר על איזו שהיא מבין האמונות שלכם. ברוכים תהיו."

רבני עמותת "נצח יהודה״ ציינו בפני הנשיא כי "למפגש של הנשיא עם החיילים החרדים נודעת חשיבות רבה משום שהוא מהווה עידוד ותמיכה בחיילים שבחרו להתגייס לצה"ל למרות הלחצים הגדולים שמופעלים עליהם וההתקפות נגדם על ידי קיצוניים בשולי הציבור החרדי.

המסר של הנשיא של שילוב מתוך הידברות חשוב לא פחות לאור קריאות של קיצוניים משני הצדדים אשר מסכנות את חוסנה של החברה הישראלית ולכידותה. בתור מי שמלווים את החיילים החרדים מזה למעלה מ-18 שנה אנו יודעים להעריך את חשיבותו של מסר זה. אך ורק שיתוף פעולה תוך רגישות לצרכי החברה החרדית יכול להביא לשילוב מיטבי של חיילים חרדים מתאימים בצה״ל."